Објавено на:

Медведев: ЕУ си пукаше во глава со санкциите, започнува криза во еврозоната!

t

Дмитриј Медведев, заменик-шеф на Советот за безбедност на Руската Федерација, зборувајќи за курсевите на доларот и еврото, рече дека прогнозите за почеток на системска криза во еврозоната почнуваат да се остваруваат.


„За прв пат по 20 години, курсот на еврото и доларот се изедначија. Прогнозите за почеток на системска криза во еврозоната почнуваат да се остваруваат“, напиша тој во својот канал Телеграм.


Медведев истакна дека „прво, членките на ЕУ си пукаа во глава со санкциите“, „сега ги жнеат горчливите плодови на падот на производството, суперкритична инфлација на храната, губење на конкурентноста на нивните стоки и чекање зима во замрзнати живеалишта без нашиот гас“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: ЕУ да не дозволи повеќе блокади

Унијата не смее да дозволи нови блокади.…

Пендаровски дециден: ЕУ е најдобрата алтернатива и…

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше…

Ковачевски: ЕУ покажа дека е посветена на…

Во овој навистина тежок гео-политички момент за…

Бомба од амбасадорот на Косово во Белгија:…

Европската унија бара од Македонија да воведе…

Ковачевски: Преземаме храбри одлуки за побрза евроинтеграција…

Земјите од Западен Балкан се значаен фактор…