Објавено на:

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и таму можат да се случат несреќи

t

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена закана до западните сојузници на Украина, кои ја обвинија Русија дека создава ризик од нуклеарна катастрофа со стационирање сили околу украинската нуклеарна централа Запорожје.

Украина ја обвини Русија дека цели на украинските градови од таа локација, знаејќи дека украинските сили не може да ризикуваат да возвратат на огнот.

Тој, исто така, тврди дека Киев самите ја гранатирале областа, додека Москва тврди дека Украина ја гранатирала електраната. „Тие (Киев и сојузниците) велат дека тоа е Русија. Тоа е 100% глупост, дури и за глупавата русофобична јавност“, напишал Медведев, сега шеф на рускиот Совет за безбедност, на Телеграм.

Велат дека тоа се случува случајно: „Не сакавме“, истакнал Медведев. „Што можеме да кажеме на тоа? Не заборавајте дека Европската унија има и нуклеарни централи. И таму може да се случат несреќи“, додаде тој.

Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН објави дека гранатирањето на Запорожје, најголемата европска нуклеарна централа, може да предизвика нуклеарна катастрофа, но не успеале да создадат услови за инспекција.

Киев и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повикаа на демилитаризација на областа, додека групата Г7 ја повика Русија да ѝ ја врати таа територија на Украина. Претседателот на Комитетот за надворешни работи на Думата, Леонид Слуцки, рече дека идејата за враќање на централата на Украина е „смешна, дури и од гледна точка на безбедноста“.

„И сите изјави на министрите за надворешни работи на Г7 за поддршка на нивните барања не се ништо повеќе од „спонзорирање на нуклеарен тероризам“, додаде тој на Телеграм. Русија ја зазеде електраната Запорожје во март, но со неа сè уште управува украински персонал.

Киев соопшти дека централата била погодена пет пати вчера, вклучително и областа во близина на складиште за радиоактивни материјали. Официјални лица назначени од руската окупаторска влада изјавиле дека Украина двапати ја гранатирала фабриката, објави руската државна новинска агенција ТАСС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јандриоски до политичарите: Не пишувајте утешителни статуси…

Политичарите во Македонија побрзаа на Фејсбук да…

Ашковски разочаран: Заслужувме многу повеќе од двата…

Очекувано не можеше да се сокрие разочарувањето…

Борисов за иссвиркувањето на бугарската химна: Соседите…

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…