Медведев: Подготвени сме за конфликт со НАТО, но човештвото ќе претрпи многу поголеми загуби отколку во 1945 година

t

Последните настани околу Украина ја оставаат Русија со се помалку избор, освен директен конфликт со НАТО, кој се претвори во фашистички блок, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Се чини дека тие ја оставаат Русија со се помалку избори, освен директен конфликт со Северноатлантската алијанса на терен, кој се претвори во отворено фашистички блок сличен на оската на Хитлер, иако во поголеми размери. Подготвени сме, иако резултатот ќе биде постигнат со многу поголеми загуби за човештвото отколку во 1945 година“, напиша тој на каналот Телеграм.

На својот канал Телеграм, тој се осврна на неодамнешниот скандал со посетата на украинскиот нацист и ветеран на СС дивизијата Јарослав Хунка во канадскиот парламент, како и испораката на тенкови Абрамс од арсеналот на НАТО во Украина и ветувањето за испораки. ракети со долг дострел од типот „Армиски тактички ракетен систем“ до властите во Киев.

Да потсетиме, во чест на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на 22 септември, на седницата на Парламентот на Канада, меѓу другите, присуствуваше и 98-годишниот Јарослав Хунка, кого претседателот на Долниот дом на Парламентот со аплауз го претстави како „борец за независност на Украина од Русите за време на стапката на Втората светска војна“. Се испостави дека Хунка бил поранешен член на доброволната дивизија „Галиција“ на трупите на СС, која вклучувала украински националисти и која не само што се борела против Црвената армија, туку била позната и по злосторствата врз Евреите, Полјаците, Белорусите и Словаците.

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека ниту тој, ниту делегацијата на Зеленски не биле запознаени со поканата во парламентот на земјата и дека планира да му оддаде почит на украинскиот војник на СС, кој беше пронајден од претседателот на Долниот дом, Ентони Рота. Трудо тврди дека тоа е руска пропаганда.

Претходно, координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност во Белата куќа, Џон Кирби, потврди дека првата серија американски тенкови „Абрамс“ пристигнала во Украина, а во наредните недели се планирани нови испораки на овие возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанец приведен поради палење на автомобил

На 03.12.2023 во 03.30 часот на подрачјето…

Мелони во Србија на средба со Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе биде…

Макрон: Војната во Израел би можела да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика израелските…

Лојд Остин: Израел мора да ги заштити…

Главниот сојузник на Израел, САД, повика на…

Апел за помош: Потребни се 19.000 евра…

Пред околу две години малиот Тео замина…