Објавено на:

Медведев поразен: Ѓоковиќ во финале против Алкараз

t

Рускиот тенисер Даниил Медведев е поразен во полуфиналето на Вимблдон од младиот Шпанец Карлос Алкараз со 6:3, 6:3, 6:3. Русинот не можеше ништо против бесниот Алкараз, кој ќе се бори за титулата, а воедно и првото место на АТП листата, против Новак Ѓоковиќ, најдобриот српски тенисер.


Тревата не е омилената подлога на Карлос Алкараз, но младиот Шпанец доминира со противниците на неа, па ни Даниил Медведев, кој годинава го игра најдобриот Вимблдон во кариерата, не беше во можност да му се закани.


Руската тенисерка само во текот на првиот сет успеа да пружи одличен отпор, силите беа изедначени и се чинеше дека сетот може да оди во тај-брејк, но пресвртот се случи во осмиот гем.
Алкараз стигна до брејк точка, прва на мечот и ја искористи, па од тој момент беше целосно доминантен на теренот.
Медведев не се предаваше, но кога во вториот гем од вториот сет не ја искористи својата можност за брејк, Шпанецот целосно ја презеде иницијативата, а потоа го презеде сервис гемот на Данило. До крајот на сетот Медведев немаше ниту една шанса да го врати брејкот, а шпанскиот тенисер релативно лесно стигна до големите 2:0.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…