Објавено на:

Медведев: Русија не треба да иницира преговори за нуклеарен договор со САД

t

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, во понеделникот изјави дека во моментов „нема потреба од преговарање“ со САД за продолжување на Новиот договор за намалување на стратешкото оружје (СТАРТ). Договорот, кој има за цел да го намали бројот на фрлачи на нуклеарни ракети, последен пат беше продолжен во 2021 година до 2026 година.

Медведев, кој го потпиша Новиот СТАРТ во 2010 година со американскиот претседател Барак Обама, рече дека смета дека „времето за нови преговори е најнеповолно“, бидејќи Русија во моментов нема „никакви односи со САД“. Тој додаде дека преговорите за нови договори ќе бидат „непродуктивни, опасни и ќе се гледаат како знак на слабост“ и дека Вашингтон треба „сам да се кандидира или да ползи и да го побара тоа“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…