Објавено на:

Медведев: Сегашниот финансиски систем нема да опстане, доаѓа ерата на регионалните валути

t

Сегашниот финансиски систем нема да опстане, неговите поранешни гаранти се премногу компромитирани. Доаѓа ерата на регионалните валути, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Додека нашите противници продолжуваат со своите неплодни напори, светот полека се движи кон нова логика на светските трговски односи, како и кон ажуриран финансиски систем. Сегашниот систем сигурно нема да опстане – неговите поранешни гаранти, столбовите на договорот од Бретон Вудс, кој застарува, се премногу компромитирани. Нивниот углед е уништен“, истакна Медвед

Тој објасни и дека државите ќе треба да се договорат за нов финансиски светски поредок и дека одлучувачки збор ќе имаат државите со силна економија, а не оние кои постојано го зголемуваат својот државен долг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Да не се државните субвенции, граѓаните…

„600.000 домаќинства и 70.000 компании кои се…

ТВ21: Бујар Османи предложен да оди „курбан“…

Незадоволниците во ДУИ, кои вчера и писмено…

Барди: Сметам дека сме добра генерација и…

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Барди се надева…

Тадиќ одби да ја носи капитенската лента…

Генералниот секретар на Српската фудбалска асоцијација Јован…

Бела куќа: Русија знае што ќе се…

Високи функционери на американската администрација и порачаа…