Објавено на:

Медведев се закани: Ако Финска и Шведска влезат во НАТО…

t

Дмитриј Медведев, заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, изјави дека доколку Шведска и Финска влезат во НАТО, Русија ќе преземе мерки на Балтикот.

Изјавата следува во моментот кога Кусти Салм, постојан секретар на естонското Министерство за одбрана, рече дека силите на НАТО треба да го засилат своето присуство во балтичките земји за да го предупредат рускиот претседател Владимир Путин против понатамошна инвазија на Европа.

Доколку Шведска и Финска се приклучат на НАТО, должината на копнените граници на Алијансата со Русија ќе се удвои. Се разбира, овие граници ќе треба да се зајакнат. „Сериозно ќе ја зајакнеме групацијата на копнените сили и воздушната одбрана, ќе распоредиме значителни поморски сили во водите на Финскиот залив“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

„Во тој случај не се зборува за ненуклеарен статус на балтичките земји – мора да се воспостави рамнотежа. Русија досега не преземала ниту имала намера да преземе такви мерки. „Ако сме принудени – внимавајте – не го предложивме тоа“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучевиќ: Србија разочарана од реакцијата на КФОР

Србија е разочарана од реакцијата на КФОР,…

Националната мрежа против насилство до JO: Најстрога…

Националната мрежа против насилство врз жени и…

При претрес во Валандово пронајдени марихуана, семки…

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи…

Ѓоковиќ ја откри целта на неговата организација

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов…

Охридските нуркачи од Центарот „Амфора“ го развиорија…

Професионална екипа од Нуркачкиот центар „Амфора“ од…