Објавено на:

Медведев се закани: Испораката на системи за повеќекратно лансирање ракети со долг дострел ќе доведе до Светска војна!

t

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, ја опиша можноста за испорака на системи за повеќекратно лансирање ракети со долг дострел (MLRS) за Киев како најбрз начин за ескалација на конфликтот до ниво на светска војна.

„Најбрзиот начин да се ескалира конфликтот во Украина до неповратните последици од светската војна е да се снабдат психопатите во Киев со МЛРС од долг дострел“, напиша Медведев на својот канал Телеграм во вторникот.

Медведев го советуваше раководството на алијансата и естаблишментот на САД да размислуваат разумно и да ги проценат постоечките егзистенцијални ризици.

Во исто време, тој забележа дека изјавата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг Победата на Русија во Украина ќе значи пораз на НАТО го потврди учеството на Алијансата во конфликтот.

„Забелешката на генералниот секретар на НАТО дека победата на Русија ќе значи пораз на Северноатлантската алијанса е директна потврда дека блокот учествува во војната против нашата земја. Како што велат, не е дело на голем ум. Но, тоа дојде од чист Срце, искрен норвешки младич конечно призна“, напиша Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) “Сајбер команда” со Филип Петровски

Следете ја во живо петтата епизода на…

Мртов маж пронајден во својот дом во…

На 31.03.2023 околу 12.40 часот во СВР…

Бајден рекол за Харадинај дека е Џорџ…

Дали тие што го водат својот народ…

Вереницата на Роналдо со шокантно тврдење: Ни…

Кристијано Роналдо и неговото семејство неодамна се…

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…