Објавено на:

Медведев со шега на сметка на европските лидери: Љубители на жаби, колбаси и шпагети сакаат да го посетуваат Киев

t

Поранешниот руски претседател, Дмитриј Медведев, со потсмев се обрати кон посетата на неколку европски лидери на Киев, нарекувајќи ги бескорисни во „твит“ со коj исмејува некои национални стереотипи.

„Европските љубители на жаби, колбаси и шпагети сакаат да го посетуваат Киев“, напиша тој на англиски, алудирајќи на францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги.

Медведев беше претседател на Русија од 2008 до 2012 година, а моментно е заменик-претседател на Советот за национална безбедност. Од почетокот на руската инвазија тој на својот твитер профил ги исмева изјавите на европските политичари.

Посетата на лидерите нема никаква корист, напиша тој.

„Тие ѝ ветија членство во ЕУ и стари хаубици на Украина, зашеметени од горилка (украински алкохолен пијалак) и патуваа со воз, како пред 100 години. Да, тоа нема да ја приближи Украина до мир. Часовникот отчукува“, порача Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…