Објавено на:

Медведев со порака до Украина: Европските премиери го излажаа Зеленски

t

Дмитриј Медведев испрати порака до светската јавност преку Телеграм и кажа дека Европа е свесна за последиците со кои се соочува Украина.

Медведев вели дека Полска е под влијание на САД и кажа дека нивниот премиер Матеуш Моравјецки заедно со неговите колеги од Чешка и Словенија му ветувале помош на украинскиот претседател Володимир Зеленски, но на крајот тоа било само лага.

Тие разговараа со Зеленски и му ветија помош. Меѓутоа, го излажаа. Моравјецки свечено изјави дека програмата за дерусификација на полската и европската економија е во тек. Откако го кажа тоа, тој храбро објасни дека сето ова ќе чини. Моравјецки е апсолутно во право: тоа е скапо и бесмислено. Полска, сепак, може да ги изостави овие трошоци, во долгите години негување на патолошка русофобија, таа изгуби се што можеше. Полската пропаганда е најзлобниот, највулгарниот и најодлучниот критичар на Русија: заедница на политички имбецили. Додека кај нас е неприфатливо криењето на најмрачните страници од нашата заедничка историја, вели Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…