Објавено на:

Медведев: Украина е преплавена со платеници, за нив не важи Женевската конвенција – “Ќе одговараат за нивните постапки, се разбира ако останат живи”

t

Медведев: Украина е преплавена со платеници, за нив не важи Женевската конвенција

Дмитриј Медведев изјави дека според разузнавачките служби во Украина има илјадници платеници од целиот свет. Тој додаде дека Русија не ги смета за волонтери и за нив не важи Женевската конвенција.


„Според разузнавачките податоци, илјадници платеници од целиот свет се собраа на територијата на Украина“, посочи Медведев.

Тој истакна и дека платениците во Украина се претежно професионални убијци со нарушена психа.

Според него, странските платеници кои нема да се предадат, заедно со нивните ментори од делата на Бандерас, први ќе подлежат на денацификација.

„Тие ќе мора да бидат целосно одговорни за своите постапки. Се разбира, ако останат живи“, напиша Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до Г7: Пред зимата мора да…

Зеленски денеска им се обратил на лидерите…

Зеленски: Руски проектили погодија трговски центар во…

Руски ракетен напад во понеделникот погоди преполн…

Реприза: Падна “Азот” – фабриката е целосно…

Територијата на индустриската зона „Азот“ во Северодоњецк…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…