Објавено на:

Медведев: Украина ќе треба да се откаже и од Киев, древната престолнина на Русија

t

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, ја коментира изјавата на шефот на кабинет на генералниот секретар на НАТО дека Украина може да влезе во Алијансата доколку се откаже од дел од нејзините територии во корист на Русија.

Како и секогаш, Мдведев, во свој стил, даде скандалозна изјава дека Украина ќе треба да се откаже и од Киев.

-Нова идеја за Украина од канцеларијата на Северноатлантската алијанса:
Украина може да влезе во НАТО ако се откаже од спорните територии.

И што? Љубопитен сум з аидејата. Единственото прашање е што сите наводно нивни територии се многу контроверзни. А за да влезат во блокот, киевските власти ќе мора да се откажат дури и од самиот Киев, главниот град на Древна Русија.

Па, тие ќе мора да го преселат главниот град во Лавов, вели Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таткото на американскиот новинар затворен во Украина…

Гонзало Лира Сениор тврди дека Вашингтон бил…

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…