Објавено на:

Медински: Русија е спремна да преговара со Украина

t

Помошникот на претседателот на Русија, шеф на руската делегација на разговорите меѓу Москва и Киев, Владимир Медински изјави дека замрзнувањето на руско-украинските преговори е иницијатива на Украина.


„Замрзнувањето на разговорите е целосно иницијатива на Украина“, рече Медински во интервју за белорускиот ТВ канал ОНТ во неделата.


Тој нагласи дека „Русија никогаш не одбила преговори, вклучително и на највисоко ниво“. „Владимир Владимирович Путин (претседател на Русија – уред.) постојано го потврди ова. Единственото прашање е дека за да се одржи средба на врвот меѓу претседателите, потребна е сериозна подготовка. Односно, документи со висок степен на подготвеност се треба Шефовите на држави да се сретнат за да постигнат конечни договори и да потпишат документи, а не да се сликаат“, изјави помошникот на рускиот претседател.

Тој додаде дека пред еден месец руската страна и предала на украинската страна нацрт-договор, во кој веќе биле договорени голем број фундаментални позиции. „Имавме намера да продолжиме понатаму. Сепак, оттогаш нема желба за продолжување на дијалогот од страна на Украина. Тие дури и официјално не го потврдија нацрт-договорот што го договорија. Тие не се согласија дека нашите колеги направија пауза. Тие Очигледно не брзаат. Топката е целосно на нивна страна. Ние, од наша страна, сме подготвени да го продолжиме дијалогот. Но, уште еднаш ќе нагласам: топката за продолжување на мировните преговори е на украинската страна“. изјави Медински.

Руско-украинските консултации започнаа на крајот на февруари: делегациите одржаа две состаноци лице в лице во Белорусија, по што беше одлучено тие да продолжат секојдневно преку видео-конференција. На крајот на март, делегациите одржаа уште една рунда разговори во Истанбул. Како резултат на тоа, шефот на руската делегација на разговорите, помошник на претседателот на Руската Федерација Владимир Медински, рече дека Украина ги доставила своите писмени предлози за иден договор, кој Москва го смета за чекор напред, а воопшто Киев за прв пат по многу години покажа желба да преговара.


Руската страна, како одговор, направи два чекора кон Украина. Прво, беше одлучено значително да се намалат непријателствата во насоките Киев и Черниговски. Второ, Москва предложи средбата на претседателот Владимир Путин со Володимир Зеленски да се одржи истовремено со парафирањето на договорот од страна на министрите за надворешни работи.


Меѓутоа, подоцна рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Украина ги одбива сопствените предлози и создава бројни провокации со цел да го забави преговарачкиот процес. Конкретно, според министерот, Украина го претставила својот нацрт-договор со Русија, што е отстапување од одредбите утврдени на состанокот во Истанбул во однос на Крим, а исто така ја сменила одредбата за воени вежби без да ја спомене потребата да се добие согласност од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…