Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на украинските служби

t

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци испраќала сателитски снимки, податоци од радио и телефонски пресретнување до Киев, помагајќи им на украинските воени напори додека Берлин официјално тврди дека не бил страна во конфликтот, откри во средата магазинот Цајт.

Информациите „може да се вклучат во военото планирање и да и помогнат на украинската армија да ја процени борбената ефикасност и моралот на руските единици или да ги провери нивните позиции“, напиша Цајт, опишувајќи го како германски придонес во „пресвртната точка“ на бојното поле.

Цајт, исто така, откри дека германските шпиони им дале на САД разузнавачки информации од Багдад за време на инвазијата во Ирак во 2003 година. Берлин официјално одби да сподели информации со Вашингтон за време на конфликтите во Ирак и Авганистан, наводно на фрустрација на БНД. Меѓутоа, овој пат, шпионите едногласно одлучија дека „исклучителната историска ситуација“ налага да им се помогне на Украинците.

Шефот на Bundesnachrichtendienst (BND) Бруно Кал се состана со својот украински колега на Минхенската безбедносна конференција во февруари и беше во Киев кога започна руската „инвазија“, пишува магазинот.

Германската влада има политика да не коментира за разузнавачки прашања, а канцеларот Олаф Шолц продолжува да инсистира дека Берлин не е страна во конфликтот. Само за да биде на безбедна страна, БНД нарача правна анализа во мај, а нејзините адвокати рекоа дека споделувањето разузнавачки информации не значи дека Германија е страна во војната, според меѓународното право.

Прашањето, според Цајт, е дали рускиот претседател Владимит Путин би се грижел за парсирањето на правните разлики од страна на германските адвокати. Изворите на магазинот тврдат дека „опстанокот на Украина е во прашање“ и дека „Путин одлучува кога да го обвини Западот само врз основа на стратешки размислувања“.

Другите земји од НАТО, како што се САД и Обединетото Кралство, и помагаат на Украина „многу поофанзивно“, обезбедувајќи „разузнавачки информации во реално време кои можат да се користат за динамично таргетирање“. Додека Американците првично не сакаа да и дадат на Украина такви „грануларни“ податоци, ова ограничување беше отстрането пред „неколку месеци“, рече Цајт.

Во мај, Вашингтон пост објави извештај за американските „правила“ за споделување разузнавачки информации, објаснувајќи како американските шпиони ќе ја нахранат Украина со информации кои технички не ја исполнуваат нивната дефиниција за „таргетирање“, со што ќе се осигураат дека САД нема да бидат одговорни за какви било украински напади во Русија.

Како што рекоа германските шпиони за Цајт, Кремљ избра да не прави врева поради тоа што Американците и дадоа на Украина „многу попрецизни мети координати“. Според магазинот, токму тоа американско разузнавање го овозможило потонувањето на рускиот крстосувач Москва во април и убиството на неколку руски генерали, иако Белата куќа тоа официјално го демантираше.

„Путин знае каква е улогата на разузнавачките служби. Канцеларката и БНД едноставно не сакаат јавно да зборуваат за тоа“, напиша Цајт. Покрај тоа, Русија знае за ова „одамна“, бидејќи украинската војска е „исполнета со руски доушници“, додава германскиот магазин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…

Украина одби да прими стари тенкови Леопард…

Како што наведе Дер Шпигел, Киев не…

Столтенберг и Мили согласни: Мора да се…

Двајцата топ западни официјални лица рекоа дека…