Објавено на:

Медиуми: Недостиг на храна и лекови на северот на Косово

t

Со одлуката на косовскиот премиер, Албин Курти, која ја донесе на 14 јуни, во продавниците се празни полиците со основните прехранбени производи, а во продавниците во четири општини на северот на земјата има се помалку мешана стока. Од централна Србија нема брашно, масло, шеќер, сол, млеко и млечни производи, а само оние кои имаат среќа се уште можат да ги најдат популарните „Кравица“ и млечните производи „Имлек“, информираат косовските и српските медиуми,

Наместо српска роба, на полиците има млеко од странство, а може да се види и јогурт од албански производител, што доведува до помисла дека српските продавачи купуваат стока на југ, кај албанските веледрогерии.

Жителите на Косовска Митровица не сакаа да го дадат своето име и презиме на весникот, а еден од сопствениците на голема продавница во центарот на градот изјави за Политика:

„Не прашувајте како се снаоѓаме. Зарем светот не гледа какви антицивилизациски мерки спроведува Приштина. Што сака Курти? Да не остави на леб и вода? Ова не е прв пат Приштина да ни воведува забрани, но некако успеавме. Сега не води во хуманитарна катастрофа, а светот молчи“.

Во оваа продавница витрината со сувомесни производи е исто така полупразна, а освен сувомесни производи од македонски и црногорски производители, немаше прехранбени производи од централна Србија.

И во другите продавници во центарот на градот, кои до пред 45 дена беа полни со роба, сега се гледаат само неколку шишиња масло, има полупразни полици со шеќер кој исто така се продава на големо, а може да се најде само неколку кутии сол.

„Сето ова тргна наопаку“. Приштина сака да не скрши на секој начин. Купуваме роба каде што можеме“, вели сопственик на продавница во поширокиот центар на Косовска Митровица, каде, како и во претходната продавница, имало најмногу „грицки“ и слатки.

Она што е карактеристично за многу дуќани е тоа што немаат кајмак, кој вообичаено го носеле селаните од општините Лепосавиќ и Зубин Поток.

„Во оваа ситуација, кога луѓето се апсат и киднапираат, малкумина се одлучуваат од селата во општините Лепосавиќ и Зубин Поток да заминат во Косовска Митровица. Со право, луѓето нема да ризикуваат. Да, нема кајмак, а веќе ги немаме ни познатите Сјеница и Голија сирење“, вели сопственик на продавница во која до неодамна можеше да се најде стока „од игли до локомотиви“.

Според одлуката на Курти од 14 јуни, белградски печат нема ниту на киосците.

Госпоѓата која работи во киоскот на улицата Краља Петра Прво, мавта со раката на прашањето дали луѓето прашуваат за белградските весници.

„Секое утро истите луѓе доаѓаат во исто време пред киоскот да проверат дали стигнал весникот и потоа тажни си заминуваат. Белградскиот печат не пристигнал месец и половина. Луѓето се навикнати на весници. Покрај лебот и млекото, тоа им е основна утринска набавка“, вели сопственикот на еден од киосците на улицата што води кон Звечан.

Во центарот на градот, на шеталиштето што се протега од плоштадот Принц Лазар до Главниот мост на Ибар, полиците од киосците се празни. Само два-три броја на „заостанати“ весници.

„Немаме начин да дојдеме до печатот. Со одлука на Приштина, во Јариње и Брњак нема да помине ништо што е српско. „Не знам што да кажам, луѓето ме прашуваат секој ден кога ќе бидат весниците“, вели Ѕвездан Михајловиќ, сопственик на дистрибутивната компанија „КиМ Беоколп“, кој ја доставува белградската преса на територијата на Косово и Метохија.

Инаку, на импровизираниот пазар речиси во центарот на градот има зеленчук и овошје, кои, како што велат продавачите, се „снабдени од југ“.

Посебно загрижува што недостиг на лекови има во приватните аптеки на целиот север на Косово. Веќе неколку дена ги нема потребните лекови за хипертензија, дијабетесот, антибиотиците се при крај, а тешко е да се најдат лекови кои се задолжителна терапија за хронични заболувања – астма и опструктивни белодробни заболувања. Загрижувачки е и недостигот од лекови за невролошки и психијатриски заболувања.

Да потсетиме дека забраната за влез на српска стока преку административните премини кај Јариња и Брњак, како и на другите премини на Косово и Метохија со централна Србија, ја донесе Курти по апсењето на тројцата албански полицајци кои прекршиле на територијата на централна Србија.

Набргу беа ослободени, но тоа не го спречи премиерот на привремената влада на Косово да не дозволи влез на камиони со стока со српска декларација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…