Објавено на:

Меконел: Конгресот на САД ќе го ратификува членството на Финска во НАТО

t

Американскиот Конгрес ќе се обиде да го ратификува барањето на Финска за влез во воената алијанса на НАТО пред почетокот на летната пауза во август, изјави лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел во Хелсинки по средбата со финскиот претседател Саули Нинист.

„Секако се надеваме дека ќе го постигнеме тоа пред август, кога Конгресот е на летен одмор“, рече Меконел.


Меконел тврди дека има широка билатерална поддршка меѓу финските пратеници за финското членство во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НОВ ВООРУЖЕН НАПАД ВО САД:  Загинаа шест, а…

Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од…

Ковачевски го честиташе Денот на независноста на…

САД веќе 30 години се наш долгогодишен…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…