Објавено на:

Мексиканските власти пронајдоа камион со 377 мигранти

t

Мексиканските имиграциски власти соопштија дека пронашле вистински обединети нации од мигранти во камион.

Националниот институт за имиграција на Мексико соопшти дека камионот превезувал мигранти од Бангладеш, Индија, Непал, Јемен, Узбекистан и Јужна Африка.

Во него имало и луѓе од Куба, Доминиканската Република, Еквадор, Гватемала, Хондурас, Никарагва, Ел Салвадор и Венецуела.

Агентите го пронајдоа камионот паркиран покрај пат во јужната држава Чиапас, која граничи со Гватемала.

Мигрантите очајнички се обидуваат да ја напуштат Тапачула, друг град во близина на Гватемала, каде властите ги тераат да чекаат визи. Затоа многу од нив одат пешки или автостоп на север.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мексикански научник е осуден на 4 години…

Федералниот суд во Мајами го осуди мексиканскиот…

Мексико ја отвора вратата за Асанж?

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави…

Мексиканските власти пронајдоа камион со 377 мигранти

Мексиканските имиграциски власти соопштија дека пронашле вистински…

Кражба во Мексико: Локалните медиуми ја нарекоа…

Дваесетина контејнери, дел од нив со злато…

(Видео) Трагедија во Мексико: Мост се сруши…

Висечки мост се сруши додека преку него…