Мелони назначи за министер фан на Мусолини сликан со свастика!

t

Италијанската премиерка Џорџија Мелони ги назначи фановите на семејството Мусолини и помладиот министер кој беше фотографиран во лента со свастика за членови на нејзиниот нов владин тим, објави Политико.

Потегот на Мелони предизвика бран на гнев кај антифашистичките активисти, што најверојатно ќе ги поткопа обидите на Мелони да изгради бренд на сигурен и умерен лидер на светската сцена.

Контроверзноста доаѓа во чувствителен момент за новата италијанска премиерка, додека таа се подготвува за својата прва посета со лидерите на ЕУ во Брисел оваа недела.

Мелони ги именуваше своите нови министри во понеделник, а тие ќе положат заклетва во среда. Говорејќи на прес-конференција, таа истакна дека тие биле избрани „по заслуга“. Но, неколку од назначувањата, предизвикаа протести од опозициските политичари и антифашистичката организација АНПИ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Вака работи полиција: Пронајден таен бункер…

Италијанските власти го пронајдоа второто скривалиште на…

Како на времето: Јапонија и Италија ќе…

Италијанската премиерка Џорџија Мелони и нејзиниот јапонски…

Италијанската полиција уапси четворица албански државјани и…

Припадниците на италијанската полиција од секторот за…

Цути сега планетата: Еколошки активисти ја нападнаа…

Еколошки активисти од групата „Последна генерација“ истуриле…

Крвава нова година во Италија: Над 180…

Околу 180 лица се повредени во Италија…