Мелони назначи за министер фан на Мусолини сликан со свастика!

t

Италијанската премиерка Џорџија Мелони ги назначи фановите на семејството Мусолини и помладиот министер кој беше фотографиран во лента со свастика за членови на нејзиниот нов владин тим, објави Политико.

Потегот на Мелони предизвика бран на гнев кај антифашистичките активисти, што најверојатно ќе ги поткопа обидите на Мелони да изгради бренд на сигурен и умерен лидер на светската сцена.

Контроверзноста доаѓа во чувствителен момент за новата италијанска премиерка, додека таа се подготвува за својата прва посета со лидерите на ЕУ во Брисел оваа недела.

Мелони ги именуваше своите нови министри во понеделник, а тие ќе положат заклетва во среда. Говорејќи на прес-конференција, таа истакна дека тие биле избрани „по заслуга“. Но, неколку од назначувањата, предизвикаа протести од опозициските политичари и антифашистичката организација АНПИ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Капетан во италијанската морнарица осуден на 30…

Капетан на италијанската морнарица е осуден на…

(Видео) Судир на воени авиони: Двајца пилоти…

Двајца пилоти на воената авијација загинаа во…

Криумчарите ги фрлаа децата од брод: Страшни…

Мигранти кои го преживеаја бродоломот во близина…

Дали посетата на Мелони ќе донесе и…

Италија би можела да ѝ испрати на…

Мелони утре во посета на Украина, ќе…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони утре ќе отпатува…