Објавено на:

Меркел децидна: Одлуката да не ја примиме Украина во НАТО во 2008 година беше правилна

t

Меркел: Одлуката да не се прими Украина во НАТО во 2008 година беше правилна

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел смета дека одлуката да не се прими Украина во НАТО во 2008 година била правилна.


„Поранешната канцеларка Ангела Меркел ги почитува одлуките во врска со самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година“, изјави портпаролката на Меркел за ДПА.

Според одлуката на самитот, НАТО ги поздрави аспирациите на Украина и Грузија за влез во Алијансата и ги поддржа кандидатурите на овие земји за приклучување кон Акцискиот план за подготовка за членство во НАТО.

Според портпаролката, Меркел „се држи до своите одлуки поврзани со самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година“.

Тогаш НАТО, во однос на позицијата на Германија и Франција, не достави акционен план до Украина во подготовка за членство во Алијансата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…