Објавено на:

Меркел “му раскина” на Путин: Нема оправдување за бруталната инвазија

t

Руската воена инвазија на Украина е „брутален напад кој не ги почитува човековите права и нема никакво оправдување за тоа“. Ова го изјави поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во своето прво интервју откако ја напушти функцијата пред точно половина година – на 8 декември 2021 година.

67-годишната Меркел разговараше со германскиот новинар од Шпигел Александар Озанг на сцената на преполниот театар Берлинер Ансамбл во централниот кварт Шифбауердам. Интервјуто беше емитувано во живо на државната телевизија АРД.

Поранешниот канцелар рече дека нападот на Русија е „голема грешка“. Но, во исто време, тој истакна дека никогаш не постоела опција да се создаде „архитектура на европската безбедност што ќе ја убеди Москва да оди по друг пат“.

„Се разбира дека се прашував каде погрешивме“, рече таа, размислувајќи за, како што рече, „оваа голема трагедија“.

„Можевме ли да направиме повеќе за да ја спречиме оваа голема трагедија? Затоа ме прашувате зошто, се разбира, сè уште си поставувам такви прашања“, јави БТА.

Меркел додаде дека на никаков начин нема да се извини за нејзините обиди како канцелар да бара дипломатско решение за растечките тензии, додека Русија во текот на 2021 година постојано навестуваше дека може да ја нападне Украина.

„Не треба да ја обвинуваме дипломатијата само затоа што не функционираше“, рече таа. „Значи, не гледам зошто треба да кажам дека згрешив и нема да се извинувам за тоа“.

Меркел истакна дека никогаш не била „наивна за омразата“ што рускиот претседател Владимир Путин ја има кон западниот модел на демократија. Таа рече дека неколку пати ги предупредила своите колеги дека сака да ја „растури Европската унија“, што според него е дете проект на одбранбениот пакт на НАТО, кој „рускиот претседател го користи како изговор за војна“.

Поранешната канцеларка, исто така, истакна дека функцијата што ја има бара од неа многу внимателно да ги земе предвид нејзините зборови кога коментира за конфликтот во Украина. „Јас сум поранешен канцелар, што значи дека не сум редовен граѓанин“, рече Меркел.

Таа додаде дека тоа е причината зошто треба да внимава да не влијае на денешните дебати, бидејќи „не е моја работа да седам и да давам совети од страна“. Меркел додаде дека има „целосна доверба“ и во актуелната влада на канцеларот Олаф Шолц, кој беше министер за финансии во нејзиниот последен кабинет.

Во однос на договорите од Минск, поранешниот канцелар, кој во 2014 година го предводеше процесот на санкции од Западот поради руската анексија на Крим, рече дека тие ја смириле ситуацијата по анексијата на Крим и и дале време на Украина да зајакне.

„Што ќе се случеше ако никому не му беше грижа во 2014 година, а Путин само продолжеше? Не сакам ни да го замислам тоа“, рече таа.

Меркел додаде дека порано се спротивставувала на пристапувањето на Украина во НАТО затоа што сакала да спречи заладени односи со Русија, а Киев не бил подготвен за членство.

„Ова не беше Украина што ја гледаме денес. Земјата беше нестабилна и полна со корупција“, рече таа.

Ангела Меркел ја напушти функцијата канцелар по минатогодишните парламентарни избори и реши да паузира неколку месеци откако владееше со Германија од 2005 до 2021 година. Во последните месеци таа изјави дека не сака да зборува во јавноста бидејќи смета дека како поранешен лидерот треба да се меша со давање странични коментари.

Минатата недела таа конечно објави дека ги поддржува сите напори на германската влада, ЕУ, САД, НАТО, Г-7 и Обединетите нации за „завршување на оваа варварска агресивна војна во Русија“. Меркел за време на нејзиното владеење секогаш се трудела да не дозволи целосно да се прекине комуникацијата со Путин, иако таа лично не сочувствувала со рускиот лидер, забележува ДПА.

„Но, нејзините постапки во однос на руско-германскиот гасовод „Северен тек 2“ предизвикаа многу критики дека проектот ја зголемува зависноста на Германија од Москва“, соопшти германската новинска агенција, цитирана од БТА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меркел за проектот „Северен тек 2“: Верував…

Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел во интервју…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Меркел објасни зошто преферирала руски гас

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која беше…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…