Објавено на:

Меркел нема повеќе да го коментира Путин и Русија

t

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во моментов не планира повеќе јавно да зборува за Русија.

На крајот на февруари Меркел го осуди рускиот напад врз Украина.


Од нејзиниот кабинет изјавија дека нејзината изјава се уште е валидна и дека не се планира натамошна јавна изјава.

Нејзиниот портпарол додаде дека Меркел моментално е на приватно патување во Италија.

Италијанскиот дневен весник „La Nacione“ објави фотографии од Меркел во Фиренца, каде што ги посети музеите во придружба на поранешната амбасадорка во Ватикан Анет Чаван.

Меркел преку писмена изјава го осуди рускиот напад врз Украина и ги поддржа напорите на нејзиниот наследник, канцеларот Олаф Шолц, да го запре вооружениот конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полскиот премиер бара Норвешка да го дели…

Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки, говорејќи на младински…

(ФОТО) Морничаво: Ова е момчето кое направи…

18-годишен маж отвори оган во основно училиште…

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските…

Синоќешниот инцидент во Чаир во којшто учествуваа…

Македонците од Албанија го одбележаа 24 Мај…

Етничките Македонци од Пустец и Албанија денеска…

Руска веб-страница: Елитата е разочарана од Путин…

Медуза, независната руска веб-страница за вести, објави…