Мета додава нов таб за повици во Messenger

t

Компанијата Мета посочува дека бројот на повици во апликацијата за пораки е зголемен за 40 отсто од 2020 година.

Messenger апликацијата на компанијата Мета е многу популарен начин за остварување гласовни и видео повици до корисници ширум светот. Сега промената на дизајнот ќе го олесни наоѓањето на копчињата за повик.

Мета додава таб за гласовни и видео повици во лентата за функции на дното на апликацијата. Новиот таб ќе се појави веднаш до табовите „Chats“, „Stories“ и „People“ и ќе се отвори во списокот со контакти на корисникот, заедно со посебни копчиња за гласовни и видео повици.

Тоа е суптилна промена, но тоа е потег што Messenger ќе го направи со апликацијата за пораки и повици во стилот на WhatsApp. Според Мета, гласовните и видео повиците во Messenger пораснале за 40 отсто од почетокот на 2020 година.

Компанијата, исто така, планира да го направи шифрирањето end-to-end стандардно за Facebook и Instagram до крајот на 2023 година. Компанијата додаде и голем број AR ефекти на своите видео повици, дозволувајќи им на корисниците да експериментираат со филтри, маски и анимации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зукерберг го “следи” Маск: Мета отпушта илјадници…

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со…

Русија ја додаде “Мета” на листата терористички…

Русија ја додаде технолошката компанија Мета на…

Пропадна уште еден проект на Мета

Минатата година на интернет се проширија неофицијални…

Мета додава нов таб за повици во…

Компанијата Мета посочува дека бројот на повици…

Мета потврди: Ќе се дозволува говор на…

Мета ги приспособи своите насоки за говорот…