Објавено на:

Мета потврди: Ќе се дозволува говор на омраза на Фејсбук и Инстаграм против Русите

t

Мета ги приспособи своите насоки за говорот на омраза за да се забрани поддршката за насилство врз „Русите воопшто“ или повиците за убиства на шефови на држави. – пишува Ројтерс

Тоа доаѓа откако Мета очигледно одлучи да дозволи говор на омраза против сите Руси во внатрешните белешки што ги откри Ројтерс, пред да го намали на „напад“ на Русите и на претседателот Путин.

Претседателот на Мета Ник Клег го потврди пресвртот со инсистирање на платформата „нема толеранција за повици за геноцид, етничко чистење или каков било вид на дискриминација, вознемирување или насилство врз Русите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Двајца тетовци повикани во полиција поради коментари…

Тетовската полиција повика на службен разговор еден…

Внимавајте на речникот: Битолчанец заработи кривична пријава…

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Р.(34)…

Инстаграм со вештачка интелигенција за гаранција на…

Инстаграм почна да тестира алтернатива за како…

Цукерберг подготвува редизајн на Фејсбук: Еве какви…

Фејзбук, кој што денес го користат речиси…

Пропадна уште еден проект на Мета

Минатата година на интернет се проширија неофицијални…