Објавено на:

Меѓународната заедница во тесно: Украина бара Путин да се прогласи за воен злосторник

t

Врховната рада на Украина ја повика меѓународната заедница да го признае Путин како воен злосторник и да ги зајакне санкциите не само против него, туку и против Русите кои се целосно одговорни за нивните власти.

Како што пренесе ДПА, украинскиот Парламент е убеден дека неодамнешните дејствија на Руската Федерација, која ја продолжува целосната војна против Украина, може да се сметаат само за меѓународен тероризам.


Апелот беше потпишан од раководството на Врховната рада и претседателите на парламентарните фракции и групи, а изразен од шефот на Врховната рада на Украина, Руслан Стефанчук.

Спикерот Стефанчук исто така изјави дека редовните единици на руските вооружени сили и терористичките диверзантски групи распоредени во Украина од страна на Кремљ вршат ракетни напади и гранатираат цивилни населби и објекти, како и критична инфраструктура во сите градови на Украина.

Тој нагласи дека нападот на станбениот блок во Киев на улицата Лобановски 6А е сличен на акциите на терористите на Ал Каеда кои го уништија трговскиот центар Вестгејт во Њујорк во 2001 година.

Врховната Рада им се обрати на парламентите и владите ширум светот со пораката: „Украина денеска очекува поддршка и помош од вас“.

– Ја имаме храброста и силата на вооружените сили на Украина и обичните Украинци да преживееме, но ни треба акција од светот, се вели во соопштението. Врховната Рада ги повикува членките на ЕУ и НАТО денеска веднаш да го затворат небото над Украина со цел да се запрат терористичките напади на руските сили.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се…

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…

Медведев: „Условите на Зеленски се категорични до…

Дмитриј Медведев изјави дека условите што ги…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…