Објавено на:

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват се соочуваат со смртна казна во Донбас!

t

Уште пет странски платеници кои се бореле во Донбас на страната на Киев се обвинети, ќе им суди Врховниот суд на ДНР, јавува дописникот на Спутник.

▪️Матијас Густавсон (Шведска) – за учество на платеници во непријателства и обука за насилно преземање на власта;
▪️Векослав Пребег (Хрватска) – за учество на платеници во непријателства и обука за насилно преземање на власта;
▪️Џон Хардинг (Британија) – за учество на платеници во непријателства и обука за насилно преземање на власта;
▪️Ендру Хил (Британија) – за учество на платеници во непријателства;
▪️Дилан Хил (Британија) – за регрутирање платеници.

На првите тројца им се заканува смртна казна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…