Објавено на:

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват се соочуваат со смртна казна во Донбас!

t

Уште пет странски платеници кои се бореле во Донбас на страната на Киев се обвинети, ќе им суди Врховниот суд на ДНР, јавува дописникот на Спутник.

▪️Матијас Густавсон (Шведска) – за учество на платеници во непријателства и обука за насилно преземање на власта;
▪️Векослав Пребег (Хрватска) – за учество на платеници во непријателства и обука за насилно преземање на власта;
▪️Џон Хардинг (Британија) – за учество на платеници во непријателства и обука за насилно преземање на власта;
▪️Ендру Хил (Британија) – за учество на платеници во непријателства;
▪️Дилан Хил (Британија) – за регрутирање платеници.

На првите тројца им се заканува смртна казна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Пратениците изгласаа, Путин нека му ја мисли:…

Народните претставници на Бугарија почнаа да ја…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…

Путин: Западот го користи украинскиот народ како…

Западот со сите средства се обидува да…