Објавено на:

Меѓународна потерница за убиецот на Командант Шќипоња од Куманово

t

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница по Бајрам Лимани, убиецот на Џемаил Реџепи – командант Шќипоња. Лимани е во бегство од органите на прогонот за да ја одлежи казната од 7 години затвор.

Лимани во 2017 година во судскиот процес што се одвиваше во кумановскиот суд беше осуден на 7 години и 3 месеци затвор, и тоа 5 години за убиство и 2 години и 3 месеци за недозволено поседување оружје.

Убиството на командат Шќипоња се случи на 23 јули 2015 година, а причина за убиството се наводно амбиците на Шќипоња да стане пртседател на огранокот на ДУИ во Куманово.

Во сптември 2014 година Шќипоња веќе ја имаше објавена својата кандидатура и амбиција да стане претседател на огранок на ДУИ во Куманово, но поради убиството пред партиските избори во овој огранок не успеа да го заземе челното место на ДУИ во Куманово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…

Стотици животи на болните од рак зависат…

Акцелераторот за зрачење на болните од рак…

(Вознемирувачко видео) Шокатна снимка од Гостивар: Отруени…

На социјалните мрежи се шират шокантни виде…

Сè уште трае истрагата за избеганиот затвореник…

Министерот за правда Никола Тупанчевски денеска изјави…

ДС: Потребна е независна агенција за борба…

Лидерот на Демократски сојуз, Трајанов не се…