Објавено на:

Меѓународниот кривичен суд започна истрага за злосторства во Украина

t

Истражителите од Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска започнаа истрага за можни воени злосторства во Украина, изјави главниот обвинител на тој суд, Карим Кан.

Тој за „Ројтерс“ соопшти дека неговата канцеларија ќе провери дали има докази за воени злосторства, злосторства против човештвото и акти на геноцид извршени од сите страни вклучени во конфликтот.

Запрашан за извештаите за артилериски напади врз украинските градови, Кан рече:

„Секоја страна која цели, директно гаѓа цивили или цивилни објекти, прави кривично дело според Римскиот статут и меѓународното хуманитарно право“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Порошенко се пожали: Ме спречија да ја…

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко соопшти дека властите утрово…

Уапсен осомничен саботер за теpopистичкиот напад на…

Саботерот имал двојно руско-италијанско државјанство, бил регрутиран…

Украина ќе добие 1,2 милијарди долари кредит…

Последниот заем го носи вкупниот износ во…

Унгарија не поддржува почеток на преговори за…

Унгарија нема да го поддржи предлогот на…