Објавено на:

Меѓународниот кривичен суд започна истрага за злосторства во Украина

t

Истражителите од Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска започнаа истрага за можни воени злосторства во Украина, изјави главниот обвинител на тој суд, Карим Кан.

Тој за „Ројтерс“ соопшти дека неговата канцеларија ќе провери дали има докази за воени злосторства, злосторства против човештвото и акти на геноцид извршени од сите страни вклучени во конфликтот.


Запрашан за извештаите за артилериски напади врз украинските градови, Кан рече:

„Секоја страна која цели, директно гаѓа цивили или цивилни објекти, прави кривично дело според Римскиот статут и меѓународното хуманитарно право“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

,,Третата светска војна е веќе почната”

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, изјави…

Адмирал Мајкл Хјуит: Санкциите сами од себе…

„Знам дека цената на горивото во Русија…

Сега Украина ќе напаѓа? Ќе ги вратиме…

Украина воено ќе ги врати своите територии,…