Меѓу загинатите 12 лица во Хрватска има три католички свештеници и шест калуѓерки

t

Полски медиуми објавија дека помеѓу 12 загинати Полјаци во автобуската несреќа имало тројца свештеници и шест преченици. Останатите се аџии кои оделе во посета на светото место Меѓугорје.

Голем кран кој во раните попладневни часови беше донесен на местото на излетувањето на полскиот автобус на автопатот А4 и ги извади остатоците од каналот каде. Нешто подоцна истрагата е завршена, а сообраќајот на автопатот е нормализиран.

Предниот дел на автобусот е згмечен и не е тешко да се заклучи дека возачите и патниците во предниот дел на возилото најмногу ја претрпеле оваа трагедија која, според досегашните податоци однесе 12 човечки животи, додека неколку десетици луѓе беа повредени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…