Објавено на:

Милановиќ остана на зборот: Хрватска ќе го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО – пренесува Киев Индепендент

t

„Киев Индипендент“, еден од главните медиуми во Украина, на „Твитер“ напиша дека Хрватска ќе ги блокира Шведска и Финска да влезат во НАТО.

„Хрватска ќе го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО. Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ рече дека ќе му нареди на постојаниот претставник на земјата во НАТО да гласа против потегот“, напишаа киевските медиуми на Твитер.

Според медиумот, членството на двете нордиски земји ќе зависи од тоа дали ќе се промени изборниот закон во БиХ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Две тепачки во угостителски објекти во Скопје

Во текот на вчерашниот ден се случиле…

Блинкен во Тел Авив: Визијата за мирот…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во…

Февруари ни носи снег: Еве каква недела…

Времето утре ќе биде променливо облачно, локално…

Во Србија објавен Речник на македонски глаголи

По повод 75-годишнината од универзитетската настава по…

Стоилов: Мора да покажеме карактер и да…

Ракометарите на македонскиот првак Вардар в среда…