Објавено на:

Милиони Украинци без струја, властите повикуваат на заштеда

t

Милиони луѓе во Украина се соочуваат со прекин на електричната енергија поради руски ракетни напади врз енергетската инфраструктура, а владата ги повикува цивилите да ја намалат потрошувачката на електрична енергија и да не користат апарати за домаќинство, како што се печки и машини за перење, пишува Ројтерс.

Премиерот Денис Шмихал рече дека Украинците доброволно ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во просек за 10 отсто по руските напади во понеделникот и ги повика да ја ограничат употребата на електрична енергија денеска од 17 до 23 часот по локално време.

Обединети сме и ќе бидеме силни“, напиша тој на Телеграм.

„Ве молиме, не вклучувајте апарати што трошат енергија: електрични шпорети, котлиња, електрични алати, греалки и климатизери, печки и пегли, микробранови печки, машини за кафе, машини за перење и машини за миење садови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…