Објавено на:

Милиони Украинци без струја, властите повикуваат на заштеда

t

Милиони луѓе во Украина се соочуваат со прекин на електричната енергија поради руски ракетни напади врз енергетската инфраструктура, а владата ги повикува цивилите да ја намалат потрошувачката на електрична енергија и да не користат апарати за домаќинство, како што се печки и машини за перење, пишува Ројтерс.

Премиерот Денис Шмихал рече дека Украинците доброволно ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во просек за 10 отсто по руските напади во понеделникот и ги повика да ја ограничат употребата на електрична енергија денеска од 17 до 23 часот по локално време.

Обединети сме и ќе бидеме силни“, напиша тој на Телеграм.

„Ве молиме, не вклучувајте апарати што трошат енергија: електрични шпорети, котлиња, електрични алати, греалки и климатизери, печки и пегли, микробранови печки, машини за кафе, машини за перење и машини за миење садови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Бер Грилс му понудил чоколадо на…

Познатиот авантурист Бер Грилс е обвинет дека…

Три лица уапсени за дрога во Скопје

Денеска по полноќ и вчера полицијата апсеше…

Поднесена кривична против две лица за недозволена…

Единицата за сериозен криминал и кривични дела…

Новиот министер за правда нема детали за…

Министерот за правда, Кренар Лога, не знае…

Две лица загинаа, а 29 се ранети…

Најмалку две лица загинаа, а 29 се…