Објавено на:

Милиони Украинци без струја, властите повикуваат на заштеда

t

Милиони луѓе во Украина се соочуваат со прекин на електричната енергија поради руски ракетни напади врз енергетската инфраструктура, а владата ги повикува цивилите да ја намалат потрошувачката на електрична енергија и да не користат апарати за домаќинство, како што се печки и машини за перење, пишува Ројтерс.

Премиерот Денис Шмихал рече дека Украинците доброволно ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во просек за 10 отсто по руските напади во понеделникот и ги повика да ја ограничат употребата на електрична енергија денеска од 17 до 23 часот по локално време.

Обединети сме и ќе бидеме силни“, напиша тој на Телеграм.

„Ве молиме, не вклучувајте апарати што трошат енергија: електрични шпорети, котлиња, електрични алати, греалки и климатизери, печки и пегли, микробранови печки, машини за кафе, машини за перење и машини за миење садови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…