Милчин: Тие што ја забрануваат руската култура маршираат во стројот на Сталин и неговиот следбеник Путин

t

Тие што денес ја забрануваат руската култура маршираат во стројот на Сталин и неговиот следбеник Путин. Од безумие или од неписменост, сеедно , пишува професорот на Факултетот за драмски уметности и граѓански активист, Илија Милчин во краток коментар на својот Фејсбук профил под наслов, „Новото варварство“.

-Ќе ги забранат оние кои поради слободоумност биле прогонети во Сибир на каторга, во гулазите, во затворите Љубјанка и Бутирка, жртвите на НКВД и КГБ?! Од Достоевски до Булгаков и Солженицин, од Пастернак до Мандељштам, Цветаева и Бродски, од Мејерхолд до Козинцев и Параџанов, од Чехов до Ердман.


Долг е списокот на руските и советските писатели, композитори, режисери, сликари кои не потклекнале пред самодржците. Без нивните дела ќе капитулираме пред безумието и варварството на 21 век!, напиша Милчин.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…