Објавено на:

Амбасадорката на САД во Тирана го обвини Путин: Лаже дека албански платеници се борат во Украина!

t

Амбасадорката на САД во Тирана, Јуриј Ким, вечерва реагираше по изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека во Украина се борат албански платеници, пренесува Ора њуз.

Во објавата на социјалните мрежи, таа наведува дека ова се лаги создадени за да се создаде сомнеж и да се оттргне вниманието од вистината, притоа додавајќи дека Русија е вмешана во однапред смислен, неиспровоциран напад врз Украина.


-Руската кампања за дезинформации е многу голема. Тоа се лаги создадени за да се создаде сомнеж и да се оттргне вниманието од вистината, а тоа е дека Русија ја нападна Украина, дека Русија е вмешана во однапред смислен, неиспровоциран напад, неоправдан врз друга суверена нација – рече Ким.

Пред неа, вечерва реагираше албанската министерка за Европа и надворешни работи, Олта Џачка, која отфрлајќи ги информациите дека се упатуваат албански платеници во Украина рече дека „тоа е лага создадена од Москва“.

Досега, единствено потврдено е дека поранешниот припадник на албанската армија, Емануел Базањи, кој по неколку години минати во пешадискиот баталјон, ја напуштил албанската армија и веќе две години е дел од војската на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…