Објавено на:

Министерот за одбрана на Украина: Млади и неискусни војници гинат на фронтот , тоа е неизбежно

t

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников во интервју за „Економист“ изјави дека поради големите загуби Киев испраќа неискусни млади војници на фронтот.

„Економист“ пишува дека војниците на вооружените сили на Украина кои се вратиле од борбената зона се жалат на хаотичните наредби на командата и недостигот на муниција.

Покрај тоа, се забележува дека Киев испраќа неискусни млади војници од волонтерски единици на фронтот со цел да ги заменат паднатите борци.

– Како поинаку? Младите момци завршуваат на фронтот и умираат – одговори Резников на новинарско прашање.

Тој рече дека таквиот развој на настаните е „неизбежен“.

Резников зборуваше и за загриженоста на Западот околу прашањето дали Украинците ќе можат да се справат со напредното оружје што ќе им се најде на патот.

Тој тврди дека неговите војници ја совладале западната артилерија за само две недели, а Украина е подготвена да го пренесе своето оружје според стандардите на НАТО во рок од еден месец.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин рече дека нејзината цел е „да ги заштити луѓето кои осум години биле изложени на геноцид од режимот во Киев“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фатен дрвокрадец во Ресенско

Полициски службеници од полициската станица Ресен и…

Русија ги обвинува ЕУ, Полска, Украина и…

Испораките на рускиот гас до Европската Унија…

ДИК ги усвои измените на финансискиот план,…

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 60-та…

Oва веќе не е ни смешно: По…

Oва веќе не е ни смешно. Клубови…

НА МВР ИМ ИЗБЕГА ВОЗАЧОТ И ОД…

Триесет и пет мигранти од вкупно 49…