МИНИСТЕРОТ ШАЌИРИ: Доста со штрајкови за поголеми плати, ние треба да штрајкуваме за да се натпреваруваме на меѓународни натпревари

t

Доста со штрајкови за повисоки плати, ние треба да штрајкуваме, за да се натпреваруваме за меѓународни натпревари, изјави министерот за образование Јетон Шаќири во врска со актуелниот генерален штрајк на СОНК во Македонија.

Министерот Шаќири во емисијата Клан дебата на ТВ Клан Македонија порача: „Доста со штрајкови за поголеми плати“!


ТВ Клан Македонија на својот интернет портал го цитира искажувањето на министерот Шаќири:

– Ние треба да штрајкуваме, за да се натпреваруваме за меѓународни натпревари, треба да се крева штрајк за каква било неправда кон наставниците и други разумни, оправдани штрајкови, но не повеќе штрајкови за повисоки плати!- објавува телевизијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда ја обвини Германија: Не ни праќаат…

Полскиот претседател Анджеј Дуда ја обвини Германија…

Вулин: Ако патот до ЕУ води низ…

Вулин: Ако патот кон ЕУ води низ…

Бугарија се пишмани: Ќе ја разгледува опцијата…

Бугарија планира да разговара за исплатите на…

ССМ најави масовни протести од утре: Не…

За време на протестите од 1-ви Мај,…

Русите го деминираа Мариупол: Животот се враќа…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…