Објавено на:

Министерството за одбрана на Русија: Соборени се два украински авиони Су-24, дивизија С-300, четири складишта за оружје и муниција..

t

Портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков, на утринскиот брифинг ги објави најновите резултати од специјалната воена операција во Украина.

Воздухопловно-космичките сили на Русија погодија два командни центри, како и 13 позиции на украинската армија, вклучително и единици на странски платеници;

Соборени се два украински авиони Су-24, дивизија С-300, како и четири складишта за оружје и муниција;

Оперативно-тактичката авијација погоди три командни центри, 41 позиција на украинската армија, како и складиште за муниција. Во нападите загинаа повеќе од 270 екстремисти и беа уништени 54 единици воена опрема;

Ракетните сили и артилерија погодија 76 командни пунктови, 421 позиција на украинската армија, како и 147 артилериски и минофрлачки точки;

Руската воздушна одбрана собори еден украински Су-25 и МиГ-29. Уништени се 15 украински беспилотни летала, пресретнати се осум украински ракети од системот „Торнадо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Зеленски призна: Ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…

Османи: На Русија и одговара да ги…

Руската Федерација е еден од факторите на…