Објавено на:

Министерството за одбрана на Русија соопшти: Како напредува воената операција, кои територии се освоени и дали има нови човечки жртви?

t

Брифинг на официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација Игор Конашенков од 12.03.2022 година.

▪️ Вооружените сили на Руската Федерација, продолжувајќи ја офанзивата на широк фронт, воспоставија контрола над населените места НОВОАНДРЕЕВКА, КИРИЛОВКА и излегоа на линијата НОВОМАЈОРСКОЕ – ПАВЛОВКА – НИКОЛСКОЕ – ВЛАДИМИРОВКА – БЛАГОДАТЕ. Напредокот за тој ден беше 12 километри.


▪️ Група војници на Луганската Народна Република ја презедоа контролата врз населените места МЛАДИНА, ВОГОРИЕ и го окупираа јужниот и централниот дел на населбата ПОПАСНА. Претходните одреди на Луганската народна милиција стигнаа до предградијата на градот СЕВЕРОДОНЕЦК.

▪️ Во текот на денот, авијацијата и противвоздушната одбрана на руските воздушни и вселенски сили соборија: еден хеликоптер Ми-24 на украинските воздухопловни сили и три беспилотни летала, вклучително и едно Бајрактар ​​ТБ-2.

Беспилотните летала ВКС РФ погодија 79 воени инфраструктурни објекти во Украина, вклучувајќи: четири командни и контролни центри и центар за комуникација, два противвоздушни ракетни системи, три инсталации MLRS, една станица за електронско војување, шест складишта за муниција и гориво и мазиво. и 54 места за складирање на воена опрема.

▪️ Вкупно 3.593 воени инфраструктурни објекти во Украина беа деактивирани за време на операцијата.

Уништени: 61 хеликоптер, 126 беспилотни летала, 1.159 тенкови и други оклопни борбени возила, 118 повеќецевни ракетни фрлачи, 436 артилериски парчиња и теренски минофрлачи и 973 единици специјални воени возила. – информираат од руското министерство за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…