Министерство за култура, Собранието или општината, никој не кажува кој е надлежен за споменикот на УЧК во Слупчане – Институциите и денеска си ја префрлаа топката

t

Изградбата на меморијален споменик е регулирано со закон и одлуката за поставување на споменик ја носи Собранието. Со подигнување на спомен култата во чест на жртвите на ОНА која свечено ќе биде пуштена утре е прекршен законот за меморијални споменици и спомен обележја, велат експерти од областа на заштитата на културното наследство за „Сител“.

Собранието според нив требало да донесе петгодишна програма за прославување на познати личности и настани што не е случај со споменикот изграден во чест на жртвите на ОНА како што е именуван. Во надлежност на локалната власт може да биде поставување на спомен обележје, кое во пракса е нешто помало, симболично и е од локално значење.

Законот е донесен пред околу 20 години но оттогаш до денес ниту еднаш не е испочитувана процедурата за поставување на споменици. Доколку значењето на споменикот е од национално, државно значење и се однесува на важни настани и личности, според уставот, државата е таа која треба да го уреди поставувањето.

Од министерството за култура се оградија.

Во овој случај се постапува според Законот за меморијални споменици и спомен обележја, за што се надлежни Собранието или единиците за локална самоуправа. Министерството за култура во ниту еден сегмент не учествува во подигање на современи споменици и спомен обележја. 

Па според ова, анализира телевизијата, се извлекува заклучок дека споменикот во Слупчане е од локално значење иако за откривањето на спомен кулата во висина од околу 20 метри е организиран свечен настан на кој ќе присуствуваат голем број функционери од власта. Овој споменик чини околу 200 000 евра. Датумот 2 мај партијата ДУИ го слави како ден на бранителите а оваа година на истиот ден се празнува и Рамазан Бајрам.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џафери на одбележувањето на годишината од основањето…

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат…

Скандалозен потег на Приштина: На собраниската говорница…

Во собранието на Приштина денеска се одбележуваат…

Припадник на УЧК осуден на 26 години…

Салих Мустафа, еден од командантите на терористичките…

Хаос на летот од Брисел за Скопје:…

Патник се соблекол гол до појас, викал…

Нови провокации во Косово: Група Албанци веела…

Група Албанци денеска предизвикаа опасна провокација возејќи…