Објавено на:

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12 командни центри на украинската армија, 213 области со опрема, 24 артилериски и минофрлачки единици..

t

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати 17 ракетни системи Смерч..

„Руската армија собори десет украински беспилотни летала во регионите Керсон и Харков со средства за противвоздушна одбрана“, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.


„Десет украински беспилотни летала беа соборени во реонот на населбите Барвинок, Чернобаевка и Лазурное во областа Керсон, како и Граково, Малије Проходи, Новаја Галиција и Чкаловска во областа Харков“, објасни рускиот генерал.

„Тој додаде дека 17 украински ракетни системи „Смерч“ биле пресретнати во населбите Тополско, Малаја Калишеваха, Сњежковка во областа Харков и Чернобаевка во регионот Херсон.

„Руските ракетни единици уништија 12 командни центри на украинската армија и 213 области со опрема, 24 артилериски и минофрлачки единици, како и три складишта за муниција во Чугуев во областа Харков“, рече тој.

Тој изјави дека руската авијација погодила четири команди, 45 региони на воена опрема и седум магацини со оружје на украинската армија со ракети со висока прецизност, како и дека биле уништени повеќе од 280 екстремисти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Кличко од Али Екпрес: Му се јавувал…

Според портпаролката на Гифи, Лиза Фрихс, првите…

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз…

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше…