Министерство за одбрана на Русија: Цела група хеликоптери беше уништена од ловци на руските воздухопловни сили, во еден од Ми-8 беше заменик-командант!

t

На 7 мај, при вториот обид за напад на Змискиот остров, украинските вооружени сили испратија три транспортни и десантни хеликоптери Ми-8 со припадници на специјалните сили, со поддршка на Ми-24. Во еден од Ми-8 беше заменик-командантот на морнарицата на вооружените сили на Украина – началникот на управата за поморска авијација, полковник Игор Беџај.

Полковникот беше убиен во напад на руски борци.

„Целата група хеликоптери беше уништена од ловци на руските воздухопловни сили при приближувањето до островот. Загинаа пилотите, десантните единици и шефот на Украинската поморска воздухопловна управа Игор Беџај“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Уништени се уште шест хеликоптери кои се подготвуваа да полетаат од воениот аеродром кај Одеса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: На Русија и одговара да ги…

Руската Федерација е еден од факторите на…

Страшно предвидување на Медведев: Нема да спречите…

Испораките на тенкови и оклопни единици во…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…