Објавено на:

Министрите за надворешни работи на Украина и Турција ќе направат се што можат да договорат средба Путин – Зеленски

t

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба рече дека се договорил со неговиот турски колега Чавушоглу да се концентрираат напорите за организирање средба меѓу претседателите Путин и Зеленски.

Претходно Зеленски побара лична средба со Путин за решавање на проблемите помеѓу двете држави. Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, во неколку наврати потенцираше дека средбата не е невозможна но не може да се организира во скоро време. Песков нагласи дека доколку Путин се сретне со Зеленски тоа ќе биде за решавање на проблемот не само за разговор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…