Објавено на:

Министрите за одбрана на Русија и на Турција телефонски разговарале за ситуацијата во Украина и Сирија

t

Министрите за одбрана на Русија и на Турција, Сергеј Шојгу и Хулуси Акар, телефонски разговарале за билатерални и регионални прашања од областа на одбраната и безбедноста, со фокус на разговорот врз ситуацијата во Украина и Сирија.

Според информацијата објавена на веб-страницата на турското Министерство за национална одбрана, по однос Украина истакната била важноста од итен прекин на огнот со цел да се спречат дополнителни човечки жртви, враќање на мирот и стабилноста во регионот и да подобрување на влошената хуманитарна ситуација.

По прашањето околу кризата со храна било разговарано за мерките за безбеден транспорт на жито, сончоглед и други земјоделски производи.

Министерот Акар го потврдил ставот на Турција дека земјата се обидува да обезбеди секаков вид хуманитарна помош и е подготвена да придонесе за мирот во регионот.

Во контекст на северна Сирија, турскиот министер за одбрана истакнал дека нема да биде дозволена дестабилизација на регионот, како и дека на таквите обиди ќе биде соодветно одговорено. Истовремено е истакнато дека присуството на терористи во регионот е неприфатливо. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…