Објавено на:

Мировниот корпус ги предупредува црните волонтери дека украинските бегалци може да ги нарекуваат „мајмуни“

t

Ако сте Црнец и размислувате да волонтирате за да им помогнете на луѓето од Украина – бидете внимателни. Веб-страницата на Мировниот корпус објаснила дека црните луѓе веројатно ќе се соочат со прилично бесрамни и можни опасни форми на расизам од украинските бегалци.

Од утрово, веб-страницата Peace Crop го наведува следново:

Волонтерски гласови: „„Луѓе со боја“ се соочуваат со многу предизвици во Украина, како волонтер на Мировниот корпус. Сепак, Афроамериканците ќе се соочат со многу покомплицирани прашања. За современите делови на Украина, Афроамериканците се дел од заедницата и секојдневниот живот. Сепак, има многу Украинци кои никогаш порано не виделе црнец. Нивното разбирање на афро-американската култура е поттикнато од медиумите и африканските стереотипи. Ќе генерирате многу интерес и љубопитни погледи.

Веб-страницата продолжува:

„Не е невообичаено Украинците да ги нарекуваат Афроамериканците со зборот на Н „[N-Word]“. Волонтерите во боја може да бидат нарекувани „мајмуни“ или може да соочат со детски игри и црно лице. Свесноста за историјата на дехуманизацијата за луѓето со африканско потекло може да помогне да се информира од каде доаѓа тоа, но тоа не го оправдува фактот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

Борел: Никој, никогаш, никаде не треба да…

По повод Денот на сеќавање на сите…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…

Скопјанец нападнал и грубо навредувал припадник на…

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна…

Тетовец уценувал млада девојка дека ќе објави…

СВР Тетово поднесе кривична пријава за Ш.С.(18)…