Објавено на:

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако не ви се допаѓа кинескиот, каде е вашиот мировен предлог?!

t

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар Антони Блинкен на сослушувањето во Сенатот на Комитетот за надворешни односи во средата. Демонстрантите држеа знаци и пораки со кои ги потсетуваа американските политичари да практикуваат дипломатија со подобра надворешна политика кон другите земји.


„Почнете да преговарате! Ако не ви се допаѓа кинескиот предлог, каде е вашиот мировен предлог? Медеа Бенџамин, мировна активистка која држеше натпис „Украина: Мировни разговори сега“, го испрашуваше Блинкен и тој ги повтори заканите на Русија и „Кинеските предизвици“


Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во создавањето услови за мировни преговори меѓу Украина и Русија со кинескиот план за политичко решение.


Други демонстранти, исто така, доставија пораки до Блинкен пред да бидат изведени од полицијата, повикувајќи ги САД да ангажираат фер дипломатија со земји како Палестина, Куба и Венецуела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…