Објавено на:

Мирошниченко: Оружјето не е доволно, особено во нашата ситуација

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, им даде задача на сите амбасади да набават што е можно повеќе оружје, вклучително и хаубици и оклопни возила, изјави амбасадорот на Украина во Австралија, Василиј Мирошниченко.

„Оружјето не е доволно, особено во нашата ситуација, потребно е повеќе, така што сите амбасади и амбасадори на Украина во светот се фокусирани на една задача што ја постави претседателот, а тоа е набавка на оружје, муниција и друга опрема, хаубици. и оклопни возила“, изјави украинскиот амбасадор во „Украина 24“ телевизија.

Според него, Австралија веќе испорачала на Украина 225 милиони долари помош, која вклучува 54 оклопни возила, шест хаубици М777, противтенковско оружје, муниција и друга опрема, гранати и беспилотни летала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…