Објавено на:

Мисијата завршена: Воените трупи се повлекуваат од Казахстан, именуван е нов премиер

t

Ситуацијата во сите региони на Казахстан е стабилна, за два дена ќе започне повлекувањето на мировниците на ОДКБ од републиката, изјави претседателот на Републиката Касим Јормат Токаев.
„Основната мисија на силите на ОДКБ е завршена, а за два дена ќе започне етапното повлекување на заедничкиот мировен контингент на ОДКБ. Процесот ќе трае најмалку десет дена“, рече претседателот во обраќањето пред парламентот.

Токаев уште еднаш посочи дека неговото обраќање до ОДКБ е легално. Казахстан можеше да ја изгуби контролата над Алма Ата, а со тоа и целата земја, доколку не го стореше тоа.
Тој најави дека ќе се формираат нови единици на Националната гарда, специјалните сили и реформираната Гранична служба.


Претседателот потпиша указ за именување на Алихан Смаилов за нов премиер на Републиката. Меџлисот (долниот дом на парламентот) на Казахстан ја одобри кандидатурата на Смаилов.

Ситуацијата во Казахстан
Жителите на западен Казахстан (градовите Жанаозен и Актау) на 2 јануари масовно излегоа на улиците протестирајќи против двојното зголемување на цената на горивата. Подоцна, демонстрациите ја зафатија земјата. Властите најавија дека ги враќаат цените на бензинот, но ситуацијата се влоши. Избувнаа немири, прогласена е вонредна состојба и повикана ОДКБ.
Претседателот Касим Јомарт Токаев на 5 јануари го смени тогашниот претседател на Советот за безбедност на земјата, Нурсултан Назарбаев и најави дека отсега ќе го води телото и дека се обратил за помош до Организацијата на Договорот за колективна безбедност.
ОДКС одлучи да испрати мировници во Казахстан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

Официјално: Војници постари од 40 години ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им…

Путин: Доаѓаат лоши денови за странските агенти…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

ПАДНА СЕВЕРОДОЊЕЦК: Кадиров најави други одлични вести…

Северодонецк во ЛНР е ослободен и е…